Kiedy do logopedy?

Rodzice różnie podchodzą do do tego tematu. Jedni czekają aż problem minie sam ( może to sprzyjać utrwaleniu się wady). Drudzy idą do logopedy już z trzylatkiem, który nie wymawia jeszcze głosek sz, ż czy r.

Warto na początku poczytać o rozwoju mowy u dzieci. To czasem może rozwiać wiele naszych wątpliwości. Jeśli jednak dalej coś Cię niepokoi lepiej udaj się do logopedy. Logopeda oceni budowę narządów mowy, sprawdzi czy dziecko dobrze słyszy, prawidłowo oddycha i przełyka. Czasem wystarczy krótka rozmowa, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Nie czekaj z wizytą u logopedy aż dziecko dziecko skończy 6 lat. Wtedy zaczyna się nauka czytania i pisania. Trudno jest poprawnie czytać i pisać gdy się jeszcze nie umie dobrze mówić a zlikwidowanie wad wymowy wymaga czasu.

Koniecznie udaj się do logopedy gdy:

logopeda

  • dziecko podczas artykulacji wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę. W każdym wieku jest to wada która się utrwala,

  • niepokoją cię zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy lub masz wątpliwości czy dziecko dobrze słyszy,

  • dziecko nawykowo mówi przez nos,

  • kończąc 3 lata nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych czyli a, o, u, e, i, y,

  • po ukończeniu 4 roku życia dziecko zamienia głoski dźwięczna na bezdźwięczne: d na t (np. zamiast dam mówi tam), w na f (zamiast wada mówi fada), g na k (zamiast gęś mówi kęś), b na p (zamiast buda mówi puta).

 

Anna Kaczorowska jest absolwentką Logopedii w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Od kilkunastu lat pracuje i posiada olbrzymie doświadczenie w tej dziedzinie.

Nie umie i nie lubi się chwalić. Woli by oceniać ją po efektach jej pracy. A to właśnie logopedia jest jej pracą, pasją i radością.

A jak my ją widzimy?

Dla nas jest wspaniałym, doświadczonym specjalistą ale też ciepłą i mądrą życiowo osobą. Bardzo mocno angażuje się w to co robi. Widzimy tę radość gdy wita swoich podopiecznych. A uśmiech na twarzy i efekty pracy jej małych pacjentów to dla nas najlepsza rekomendacja.