Podbijające serca rodziców i ich pociech gordonki to zajęcia, na których niemowlęta i starsze dzieci rozwijają swoją muzykalność. I choć w czasie zajęć najważniejszą rolę odgrywa zabawa, w trakcie ich trwania każdy maluch uczy się rzeczy, których efekty będą widoczne w przyszłości. Poznaj 6 powodów, dzięki którym Ty i Twoje dziecko pokochacie gordonki.

Nauka przez zabawę

Zabawa i swobodne poruszanie się po sali to jedne z największych atutów gordonków. Dzięki temu, że dzieci nie czują się do niczego zmuszane, są ciekawe zajęć, chętnie śpiewają i biorą udział w zabawie. Przy okazji, zupełnie naturalnie, osłuchują się z dźwiękami i zapamiętują śpiewane melodie.

Ciągły ruch

Dzieci biorące udział w zajęciach, mają do wyboru swobodne poruszanie się po sali lub powtarzanie ruchu zaproponowanego przez prowadzącego. Maluchy chętnie decydują się na tę drugą możliwość. Dzięki temu uczą się odbierać muzykę wszystkimi zmysłami. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod nauczania muzyki, w gordonkach chodzi o żywy kontakt ciała z muzyką i ruchem, a nie o poprawne wykonanie czy zapamiętanie określonych nut.

Wykorzystanie maksymalnego potencjału dziecka

Według Edwarda Gordona, słynnego muzyka jazzowego i twórcy zajęć gordonowskich, największy potencjał muzyczny człowieka przypada na czas zaraz po narodzinach. Właśnie dlatego gordonki są zajęciami przeznaczonymi dla dzieci przed ukończeniem 3. roku życia. Wszystko, co przyswoją maluchy w tym czasie, będzie procentowało w przyszłości.

Różne formy wychowania muzycznego

Na pierwszy rzut oka gordonki mogą być porównywane z rytmiką. To jednak duży błąd, bo rytmika ma zupełnie inny charakter. Gordonki są zajęciami bogatymi w różne formy: śpiew, słuch, ruch, gra na instrumentach, tworzenie, oraz pozbawione schematycznych ruchów, takich jak klaskanie czy maszerowanie.

Czas z rodzicami

Oprócz fantastycznej i twórczej zabawy, ogromną rolę w czasie zajęć odgrywa kontakt dziecka z rodzicem. To rodzice pomagają maluchowi wykonać wszystkie ćwiczenia oraz aktywnie uczestniczą w zabawie. Zabawy z zajęć warto powtarzać w domu. Dzięki temu dziecko nie tylko utrwali zdobytą wiedzę, lecz także wzmocni swoją więź z rodzicami.

 

Zapraszamy na gordonki w Ursusie!